انحلال شرکت

در ضمن مدیر یا مدیران تصفیه، توسط همان مرجعی که آنان را انتخاب کرده اند قابل عزل می باشند. 2- در صورتی که مجمع عمومی سالانه برای رسیدگی به حساب های هر یک از سال های مالی تا ده ماه از تاریخی که اساسنامه تعیین کرده است؛ تشکیل نشده باشد. سلام دوست عزیز، متاسفانه فعلا ما کار مالیاتی انجام نمی‌دیم اما برای رفع بدهی باید به مشاوره مالیاتی مراجعه کنید، بعد از رفع کامل بدهی، ثبت یار برای شما کار ثبت تغییرات شرکت که شامل منحل کردن شرکت است رو هم انجام می‌ده.

با ثبت شرکت در تهران، ماموریت مدیران شرکت به اتمام می‌رسد و شرکت باید در صورتجلسه انحلال یک نفر یا چند را به عنوان مدیر تصفیه انتخاب کند. به این معناست که مدیران تصفیه، بعد از تاریخ انحلال، تا ۲ سال مهلت دارند تا شرکت را تصفیه نمایند. اگر به دلایلی، مدیران تصفیه موفق نشوند وظایف خود را به اتمام برسانند، می‌توانند از دادگاه یا مجمع عمومی فوق‌العاده، تمدید مدت تصدی خود را درخواست نمایند. البته مطابق قسمت آخر این ماده در صورتی که قبل از صدور رای قطعی (رایی که نمی‌توان از راه‌های عادی نسبت به آن شکایت کرد و قابلیت اجرا دارد.) سرمایه شرکت به حد نصاب قانونی برسد دادگاه، حکم به انحلال نخواهد داد.

ما به شما پیشنهاد میکنیم کلیه امور مربوط بهانحلال شرکتخود را با خیالی آسوده به مشاوران و وکلایخانه ثبتبسپارید تا در کمترین زمان و با پایینترین قیمت، بهترین نتیجه را بگیرید. انحلال شرکت نیاز به طی پروسه و مراحلی دارد و برای این امر تفاوتی ندارد که انحلال شرکت اختیاری باشد یا اجباری . تعیین محلی جهت محل تصفیه بعد از انحلال شرکت که می تواند با آدرس شرکت متفاوت باشد. پس از تنظیم صورتجلسه و ارسال به اداره، صدور آگهی، حدود یک هفته الی ده روز کاری زمان بر خواهد بود. پرداخت مبلغ روزنامه رسمی و صدور آن پس از یک هفته الی ده روز کاری. در برخی شرکت ها در زمان تاسیس برای فعالیت شرکت، مدت زمانی در اساسنامه شرکت مشخص می شود که شرکت تا این تاریخ می تواند فعالیت داشته و پس از این تاریخ شرکت اعتباری ندارد و باید فعالیت شرکت متوقف شود.

از تدابیر قانون گذار جهت حفظ حقوق شرکای غیر ضامن، در شرکت مختلط سهامی و غیر سهامی تعیین یک یا چند نفر برای نظارت در امر تصفیه می باشد. برای آگاهی از قوانین انحلال و نحوه تصفیه به صفحه مربوط به تصفیه شرکت مراجعه و سپس برای انجام مشاوره حقوقی تخصصی با گروه وکلای آپادانا تماس بگیرید. در صورتی که شرایط منحل شدن شرکت وجود داشته باشد ولی به منظور منحل شدن شرکت مجمع تشکیل نشده باشد و یا از دادن رای پیگیری ثبت تغییرات شرکت اجتناب کند. مدیران تصفیه شرکت جهت انجام امور ذکر شده در محل اصلی شرکت مستقر می‌شوند. در صورت عدم توافق مدیران شرکت نسبت به انتخاب و انتصاب یک فرد به عنوان مدیر تصفیه، می‌توان هیات تصفیه شامل چند نفر از اعضا شرکت را انتخاب کرد. در این مقاله می‌خواهیم یک گام جلوتر رفته و ببینیم نحوه انحلال و پایان فعالیت یک شرکت به چه صورت است؟ آیا مراحل خاصی وجود دارد که باید طی شود یا خیر؟ اساسا در چه صورت یک شرکت منحل می‌شود؟ در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

وقتی یک شرکت به دلایل خاص یا بنا به ضرورت هایی به زندگی تجاری خود پایان می دهد و به انحلال شرکت دچار می شود. 3- در صورتی که سمت تمام یا بعضی از اعضای هیئت مدیره و همچنین سمت مدیر عامل شرکت طی مدتی زائد بر شش ماه بلاتصدی مانده باشد. پس از منحل شدن شرکت، قابلیت تبدیل شرکت از نوعی به نوع دیگر از بین می‌ رود، زیرا شخصیت حقوقی با همان نوع قبل از شرکت صرفاً برای انجام امور تصفیه و پرداخت دیون و وصول مطالبات باقی می‌ماند و امکان تبدیل شرکت به نوعی دیگر از شرکت‌ها بطور کل از بین می‌رود. ج ) باید مطالبات شرکت را وصول کند ؛ این مطالبات اعم است از مطالبات شرکت از اشخاص ثالث ، یا – احیاناً- مطالبات شرکت از شرکا ، بابت آورده هایشان که هنوز به شرکت تسلیم نکرده اند ( ماده 208 لایحه قانونی 1347 ) .

زمانی که مقام مدیرعامل شرکت و مقام همه و یا بعضی از اعضای هیئت مدیره شرکت به منظور مدت زمانی بیشتر از 6 ماه بدون کارگزار باقی بماند. 10 ماه از زمان مشخص شده به منظور تشکیل مجمع عمومی سالانه گذشته باشد و مجمع بالا تشکیل نشده باشد. تعیین میزان نفع و ضرر هر یک از شرکا از شرکت بر عهده مدیران تصفیه است. توجه داشته باشید که در صورت عدم رضایت یکی از شرکا به انحلال شرکت، امکان انحلال شرکت مذکور وجود ندارد.

وظایف و اختیارات مدیران تصفیه

البته طبق ماده ۲۷۴ لایحه زمانی که شرکت به حکم دادگاه باطل می‌شود نیز تصفیه و تقسیم اموال شرکت صورت می‌گیرد. به موجب بند د ماده ۱۱۴ قانون تجارت در صورتی که یکی از شرکا فوت شود و بموجب اساسنامه شرکت، فوت شریک باعث انحلال شرکت باشد، شرکت منحل خواهد شد. یکی دیگر از موارد انحلال شرکت های تضامنی و نسبی و مختلط غیر سهامی، در صورت فوت یا محجور شدن یکی از شرکای شرکت می باشد، در صورت فوت یا محجور شدن یکی از شرکاء ،سایر شرکا و قائم مقام متوفی یا نماینده محجورین می بایست در خصوص بقاء شرکت تصمیم گیری نمایند. قائم مقام متوفی یا نماینده محجورین می بایست ظرف مدت یک ماه از تاریخ فوت یا محجور شدن شریک، رضایت یا عدم رضایت خود را به بقاء شرکت اعلام نماید؛ در صورتی که قائم مقام متوفی رضایت خود را اعلام نمود، نسبت به اعمال شرکت در مدت مزبور در نفع و ضرر شریک خواهد بود.

تمامی حقوق این وب سایت برای موسسه حقوقی بین المللی دادپویان حامی محفوظ است . 5- در صورتی که شرکت برای مدت معینی تشکیل شده باشد و قبل از انقضاء مدت ، تمدید نشده باشد. گروه وکلای آپادانا در بخش‌های، حقوقی، کیفری، ملکی، ثبتی، بین المللی و دیگر امور حقوقی با ارائه مشاوره حقوقی، قبول وکالت و ارزیابی پرونده‌ها، موکلین را از روند رسیدگی، درصد موفقیت و شرایط کلی پرونده آگاه می سازد. همچنین برای افرادی که نیازمند تنظیم دادخواست و لوایح حقوقی هستند متون مورد نظر را توسط بهترین وکیل پایه یک دادگستری ارائه می‌دهد. این خدمات به صورت حضوری و غیر حضوری ارائه می شود تا متقاضیانی که کمبود وقت، کمبود بودجه و یا دوری مسافت را دارا هستند نیز بتوانند از این خدمات استفاده مناسب نمایند. شرکت مختلط سهامی و غیرسهامی؛ تفاوت و شرایط ثبت آنهاشرکت مختلط سهامی و غیرسهامی چیست؟ چه تفاوت‌هایی بین شرکت مختلط سهامی با غیرسهامی وجود دارد؟ چگونه باید شرکت مختلط سهامی و غیرسهامی را به ثبت رساند؟ تا پایان مقاله ما را همراهی کنید.

انحلال شرکت

بعد از ۵ الی ۱۰ روز نتیجه ثبت صورتجلسه انحلال در سایت اداره ثبت قابل مشاهده می باشد. ( در صورت نبود هر یک از اعضا باید آگهی دعوت به مجمع در روزنامه های کثیرالانتشار چاپ شده باشد ) ذیل صورتجلسه. لازم به ذکر است که از زمان منحل شرکت تضامنی تا وقتی که بدهیهای شرکت تصویه نشود شرکا نمیتوانند از اموال ان شرکت استفاده کنند. انحلال قهری یک شرکت یک انحلال اجباری می باشد و در زمانی اتفاق میافتد که یک شرکت دچار ورشکستگی شود و توجه داشته باشید که انحلال قهری و ورشکستگی نیاز به حگم دادگاه نمیباشد شما خود میتوانید شرکت را منحل کنید.

از بین رفتن موضوع شرکت:

ارائه اصل صورتجلسه مجمع عمومی فوق العاده به همراه امضا و مهره سهامداران و مدیر تصفیه. ولی حداقل سرمایه یک شرکت سهامی عام “پنج میلیون ریال “و حداقل سرمایه یک شرکت سهامی خاص “یک میلیون ریال” می¬باشد. در ابتدا باید بدانیم که؛ افزایش یا کاهش سرمایه شرکت تنها در اختیار “مجمع فوق العاده سهامداران” می باشد. پاسخ بسیار ساده است؛ در دور دوم تشکیل مجمع، حضور بیش از یک سوم سهامدارن دارای حق رای کفایت می¬کند. بد نیست بدانید که؛ یک تصمیم در صورتی تصویب می¬شود که بیش از دو سوم سهامداران به آن رای مثبت دهند.

  • هر گاه برای اجرای تعهدات شرکت، معاملات جدیدی لازم شود، مدیران تصفیه انجام خواهند داد.
  • از تاریخ تعیین مدیر تصفیه اختیارات مدیران شرکت خاتمه یافته و امر تصفیه شروع می گردد.
  • دقیقا مثل زمان ثبتش نیاز به طی پروسه ای دارد تا انحلال شرکت ثبت شود.

در این خصوص نیازی به حکم دادگاه نمی باشد و شرکت به محض ورشگستگی، منحل شده تلقی خواهد شد. ثبت برند تجاری در صورت ورشکستگی تابع مقررات مربوط به ورشکستگی می باشد که در جای خود مورد بررسی قرار گرفته است. لازم به ذکر است که در شرکت با مسئولیت محدود اگر شرکایی که مالک بیش از نیمی از سرمایه شرکت هستند؛ تصمیم بر انحلال شرکت بگیرند؛ دیگر موافقت مابقی شرکا ضرورت ندارد. پس از این که صورتجلسه انحلال امضا شد، مدارک لازم باید همراه با صورتجلسه مربوطه از طریق اداره پست به اداره ثبت شرکت ها ارسال شود.

مراحل انحلال شرکت چیست؟ نحوه منحل شدن شرکت از zero تا one hundred چقدر زمانبر است و شرایط لازم برای درخواست انحلال شرکت چیست؟ بعد از انحلال آیا کار دیگری باید انجام داد؟ با ما همراه باشید تا تمامی این موارد را جز به جز برای شما توضیح دهیم. از زمان انتخاب مدیر تصفیه، وظایف و اختیارات اعضاء هیئت مدیره شرکت خاتمه یافته تلقی می‌شود و مدیر تصفیه نماینده شرکت منحل شده و در حال تصفیه محسوب می‌شود. برای جلوگیری از این مسائل و مشکلات، راهکار منطقی و قانونی ثبت انحلال شرکت است. نوع دوم اظهارنامه انحلال همان اظهارنامه مالیاتی آخرین سال فعالیت شرکت است و تنظیم آن به عهده مدیر تصفیه است.

قبل از انجام هرگونه امور حقوقی و ثبتی با وکلا و کارشناسان موسسه حقوقی مشهور در ارتباط باشید تا با مشاوره ای که دریافت می نمائید، با خیالی آسوده بهترین مسیر را در کوتاه ترین زمان ممکن طی کنید. هر کسب و کار و فعالیتی ممکن است پس از مدتی و بنا به دلایلی به انتهای خود برسد که شرکت‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آن دسته درآمدی که برای کسب سود بوده است مشمول مالیات است اما درآمد نوع دوم که ناشی از فروش دارایی و اموال شرکت بوده و برای تصفیه انجام شده مشمول مالیات نیست چرا که معامله تجاری و سودآور نبوده است. طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرایم رایانه ای هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع مطالب و مقالات از این سایت ممنوع بوده وقابلیت پیگیری قانونی دارد. از وظایف اولیه متصدیان این است که انحلال را به مرجع ثبت ، جهت ثبت و آگهی برای اطلاع به عموم اعلام دارند زیرا در غیر اینصورت نسبت به اشخاص ثالث بلا اثر می باشد.

به موجب ماده 201 قانون مذکور در موارد زیر هر ذینفعی می¬تواند انحلال شرکت سهامی را از دادگاه بخواهد. ورشکستگی شرکت تضامنی وقتی صادر می شود که یکی از شرکا به دلایل انحلال شرکت رو از دادگاه تقاضا کند و دادگاه اون دلایل رو موجه و صحیح دانسته و حکم به انحلال شرکت رو بدهد. هرگاه موضوع شرکت، به دلیل هدف شرکت و یا از میان رفتن آن، کنسل شود و زمانی که برای انجام دادن مقصودی که شرکت برایش تشکیل شده بود، غیر ممکن شود و یا نوع فعالیت مندرج در اساسنامه یا شرکتنامه از طرف قانون ممنوع شود شرکت منحل خواهد شد. به محض شروع وظایفش باید صورتی از دارایی و بدهی شرکت تهیه کند و اقدامات لازم را برای حفظ حقوق شرکت انجام دهد ؛ اقداماتی مانند تمدید اجاره – اگر لازم باشد – ، تمدید قراردادهای بیمه ، و تمدید ضمانت نامه ها ( مستنبط از ماده 208 لایحه قانونی 1347 ) .